Амбасада Краљевине Марока у Србији организује у Београду од данас па до 24. септембра Недељу мароканске културе.
Циљ је промоција Марока кроз приказ разноликости и богатства ручних радова и занатских производа, а Београђани су имали прилике да данас на Калемегдану виде аутентичне мароканске ручне радове из свих регија ове земље.
Манисфестацију организују дипломатско представништво Марока и Скупштине града Београда, а према речима председнице Народне скупштине Републике Србије Маје Гојковић, ово је још једна прлика да Србија и Мароко још једном потврде своје велико пријатељство, разумевање и добре односе.
„Имала сам кратак сусрет са мароканским министром Мухамедом Саидом који ће током своје званичне посете Србији потписати важне споразуме у области саобраћаја са Владом Републике Србије“, рекла је Гојковићева.
Председница парламента је позвала грађане Београда и туристе да посете ову манифестацију јер ово је идеална прилика да упознају лепоте Марока.
„Народи и државе се најбоље упознају кроз различитости њихових културе“, рекла је Гојковићева.
Марокански министар туризма, ваздушног саобраћаја, социјалне економије и домаће радиности, Мухамед Саид, потврдио је да је управо данас потписао билатералне споразуме са Владом Србије који се тичу цивилног ваздухопловства.
„Намера нам је да у што краћем времену отворимо директну ваздушну линију између Марока и Србије, а овај догађај којем присуствујемо означава напредак у односима између Марока и Србије“, истакао је Саид.
Манифестацију је званично отворила Ивона Јевтић, градска секретарка за културу, која је подсетила да Краљевина Мароко и Србија ове године обележавају шест деценија дипломатских односа, те да ће модна ревија, изложба краснописа и гастроносмки специјалитети бити само део богатог програма „Недеље мароканске домаће радиности у Београду“.
Манифестацији је присуствовао народни посланик и члан Парламентарне групе пријатељства Србије и Марока, Драгомир Ј. Карић:
„Импресиониран сам ониме што раде Мароканци, какве све занате имају и каква је то разлика између југа и севера, између истока и запада земље. Имамо шта да видимо и да се искрено одушевљавамо једном културом и традицијом коју има Мароко као земља. Имао сам част да са председницом парламента Мајом Гојковић пре две године будем и гост Краљевине Мароко где смо дочекани на највишем нивоу“, истакао је Карић.
До сада су се манифестације сличне овој у Београду одржавале у Варшави 2009. године, Загребу, Украјини и Катару 2013, Софији 2014.
„Одушевљена сам колико Мароканци желе да унапреде сарадњу са Србијом на сваком нивоу, а пре свега на економском, као и на развоју туризма две земље, а ради се и на томе да се уведу директни летови за Мароко“, нагласила је Марина Ристић, народни посланик и члан Парламентарне групе пријатељства Србије и Марока.
Вечерас у Скупштини града, биће уприличен коктел и модна ревија модне креаторке Салме Дебагх, дизајнерке из Марока родом из града Феза. Ревија је инспирисана виском модом и традиционалним различитостима тог града.
Висока мода Марока у Београду: Одржана гламурозна ревија у Скупштини града
Модна ревија мароканске креаторке Салме Дебагх одржана је у Скупштини града Београда, у оквиру Недеље мароканске културе.
Ревију, којој је присуствовао велики број званица, отворио је амбасадор Марка Мохаммед Амине Белхај. Он је истакао да Србија и Мароко ове године обележавају 60 година од успостављања дипломатских односа.
„У оквиру Недеље мароканске културе грађани Србије имаће прилику да се упознају са нашом традицијом и богатом кулутром“, рекао је Белхај.
Дизајнерка из Марока успела да своју страст из детињства, кафтану- традиционалну мароканску одећу представи као високу моду. Гламурозну колекцију чине хаљне које одишу префињеношћу и елеганцијом, скројене од најфинијих метеријала из Индије и Италије, употпуњене сваровски кристалима. Према речима креаторке колекција је намењена и девојкама и женама.
Дизајнерка из Марока инспирисана је виском модом и традиционалним различитостима родног града Феза.
До сада је била учесник великог броја међународних догађаја на којима је представила реалну слику мароканске културе. Увек је окружена традиционалним уметницима и комбинује њихов таленат и успех, са циљем што бољег презентовања кафтана- традицоналне мароканске одеће. Сматра да без њих кафтан не би био на том месту у светској моди.
Пре ревије, уприличен је коктел коме су присуствовали представници дипломатрског кора, народни посланик и члан Парламентарне групе пријатељства Србије и Марока Драгомир Ј. Карић и бројне личности из јавног и културног живота Србије.
У оквору Недеље мароканске културе грађани су данас на Калемегдану могли да погледају аутентичне мароканске ручне радове из свих регија ове земље.