Koncert belorusko-srpskog simfonijskog orkestra povodom 72. godišnjice Dana osobođenja Beograda

0
2136


Koncert Belorusko-srpskog omladinskog simfonijskog orkestra povodom 72. godišnjice obeležavanja Dana oslobođenja Beograda održan je sinoć u Narodnom pozorištu u Beogradu.

Čušev je rekao da se na oslobodilački rat, gleda kao na otadžbinski ne samo za oslobađanje od agresora, već za očuvanje etnosa. Srbija je u toj borbi postala brižljiv partner Belorusiji na Balkanu, a okupatori nisu uspeli da slome duh i otpor naših naroda.

„Događaji poput ovoga su veoma značajni u doba globalizacije kako ne bismo izgubili svoju autentičnost, korene i istoriju. Na ovaj način podižemo na novu visinu zajedničke zasluge Rusa, Belorusa, Ukrajinaca i Srba, a jedna od njih je pobeda nad fašizmom, najvećim zlom. Sa druge strane bitno je da prenosimo sa kolena na koleno i sprečimo prepisivanje istorije, kakvi pokušaji nažalost postoje. Tako da smatram da ova manifestacija ima ujedno kulturni i politički aspekt“, rekao je Čušev.

Jedan od gostiju na ovom događaju, gospodin Dragomir Karić rekao je da ovim koncertom čuvamo da naše mlade generacije budu zajedno i da prenose to na svoju decu.

„Danas je zaista bio dan Rusije i Belorusije. Hvala Beloruskoj državi, hvala njihovom predsediku, njihovoj Vladi, parlamentu, građanima Rusije, što na jedan takav način iskazuju veliku i toplu ljubav prema svojoj srpskoj braći. Imali smo večeras dirigenta koji je sin heroja Jugoslavije, generala iz Sovjetskog Saveza koji je oslobađao našu lepu Srbiju i Beograd. Tako da je ovo jedno nezapamćeno veče, ne znam šta je duže trajalo, aplauz ili koncert“, rekao je Karić.

„Sve je bilo stvarno izvanredno i fenomenalno. Svaka cast mladim filharmonistima iz Belorusije koji su došli i priredili nam jedno čudesno veče. Posebnu čast ukazujem našem umetniku i dirigentu, Đorđu Pavloviču i dragoj Jevgeniji Jeremić. Ova druženja su Bogom dana, od polaganja venaca do koncerta legendarnog pevača Josefa Kobzona iz Sovjetskog Saveza. Nadam se da će Sava Centar biti pun kao i večeras što je Narodno pozorište“, dodao je Karić.

On je iskoristio ovu priliku da čestita svim Srbima ovaj bitan dan za srpsku istoriju i da podseti da je porodica Karić uvek podržavala manifestacije poput ove.

U zajedničkoj borbi, sećanje na ovaj rat nikada neće izbledeti, već će se prenositi sa kolena na koleno, rekao je jedan od boraca u Drugom svetskom ratu i ratni heroj.

„Ushićen sam ovim koncertom, jer ja inače volim klasiku. Ja sam Srbin sa Mediterana koji je kao dečak svirao violin. Vrlo mlad otišao sam u partizane i oslobađao Beograd sa svega 15 godina. Ovakvi koncerti i ovakvo prijateljstvo, zbližiće naše mlade generacije i upoznati ih sa onim što se desilo u prošlosti. Dosta njih nije upućeno u svoju istoriju i ne zna koliko je srpski narod dao za ovu slobodu koju danas imamo. Zato bi je trebalo prikazati kroz razne forme koje omladini gode, ono što može da ih privuče, od klasične muzike do narodne“, rekao je jedan od ratnih heroja.

Najboljim muzičarima dodeljena je međunarodna muzička nagrada „Belbrand Award“ pod pokroviteljstvom Evroazijske ekonomske komisije među kojima su Vojislav Avramović, Đorđe Pavlović, Jefgenija Jeremić, Stevan Pavlović i brojni drugi.

Na izvandrednom koncertu posebnu pažnju publike privukla je solo tačka „Valcer i Tarantela“ u četiri ruke pijanistkinja Veronike i Veronike Saharove i izvođenje numere „My land, no Fame“ folk grupe „Nevrida“. Gromoglasan aplauz su izmamile simpatične harmonikašice iz instrumentalne grupe „Tutti“ sa numerom „Balkanska rapsodija“ i orkestracija Milorada Kuzmanovića „Tamo daleko“.

Ovaj koncert je prvi u nizu onih koji nas očekuju. Nakon njega uslediće koncert i brojne izložbe u Novom Sadu, povodom Dana oslobođenja tog grada u Drugom svetskom ratu koji je postao grad pobratim sa beloruskim gradom Gomelom, ujedno rodnim gradom beloruskog ambasadora Čuševa.

POŠALJITE ODGOVOR

Molimo Vas unesite Vaš komentar!
Molimo Vas ovde upišite svoje ime